От 23 до 27 януари в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, се проведе Национален курс на тема „Повишаване на качеството и осигуряване защитата на пациентите при провеждане на високодозови медицински образни изследвания“, организиран в рамките на национален проект на България с Международната Агенция за атомна енергия (МААЕ) от доц. Десислава Костова-Лефтерова и Анна Загорска. Лекторският екип включваше експерти от Великобритания – водещ лекар-специалист по образна диагностика Denis Remedios и водещ лекар – нуклеарна медицина Sobhan Vinjamuri, медицински физик Denis Remedios и рентгенов лаборант Victoria Swire, както и български специалисти в областта – доц. П. Бочев (нуклеарна медицина), доц. С. Динева (образна диагностика), доц. К. Карамфилов (интервенционална кардиология) и доц. Костова-Лефтерова (медицински физик).
В семинара взеха участие – 15 бр. лекари от 3 различни специалности (образна диагностика, нуклеарна медицина и интервенционална кардиология), 24 медицински физици в направленията образна диагностика, нуклеарна медицина и лъчетерапия, 8 рентгенови лаборанти и други. В предвидените дискусии:
- пред мултидисциплинарен екип бяха споделени проблемите свързани с процесите за осигуряване на качествени и навременни изследвания за пациентите, като бяха засегнати темите за ролята на лекарите от различни специалности, насочващи пациентите за образни изследвания, както и институциите и професионалните медицински организации, определящи законодателните изисквания и препоръките за добра практика и мениджърите в областта на здравеопазването.
- бе обменен опит и бяха споделени, както добрите практики на работа, така и проблеми от личната практика и опит на медицинските специалисти.
- бе подчертана ролята на екипната работа и необходимостта от активното участие на медицинските физици, като част от клиничната работа и медицинския екип, от изготвянето на техническо задание, през обществената поръчка и закупуването на медицинската апаратура, до осигуряване на качеството на изследванията и безопасността на пациентите.
- подчертана бе необходимостта от непрекъснатото усъвършенстване на знанията и уменията чрез продължаващо обучение на всички членове на екипите.
Организационен комитет:
доц. Десислава Костова-Лефтерова
д-р Анна Загорска
д-р Десислава Иванова
проф. Мишел Израел
д-р Филип Симеонов
д-р Петя Гагова